Keresnél valamit?

2012. december 15., szombat

Feng Shui - Az alapok

A Feng Shui a térrendezés ősi, kínai művészete, amely segít megteremteni a környezetünk harmóniáját. Lényege, hogy olyan módon teremti meg a csí egyensúlyát, hogy boldogságot, egészséget és bőséget hozzon a lakók számára... 

Jól hangzik, ugye? Ha nem is azonosulunk a keleti kultúrák minden elemével, akkor is érdemes kipróbálnunk a feng shuit, hiszen saját tapasztalatunk az, hogy sokkal kellemesebb és otthonosabb lett a lakás, amelyben élünk, azóta, hogy a Feng Shui elveinek figyelembevételével alakítottuk ki. Néhány dolgot az ember ösztönösen is úgy rendez el a lakásban, ahogy azt egyébként a Feng Shui is jónak tartja, de azért nem árt, ha felhívják a figyelmünket pár apró alapelvre. Egy kis gyakorlati útmutatást adunk most azoknak, akik szívesen kipróbálnák saját lakásukban vagy szobájukban. 
Szeretnénk nektek megmutatni, hogyan alkothatunk csíben gazdag környezetet, amely vonzani fogja számunkra a jobbnál jobb lehetőségeket. Ha megteremtjük az egyensúlyt az otthonunkban, akkor olyan energiát nyerünk, amelynek segítségével megvalósíthatjuk álmainkat, és elérhetjük minden kitűzött célunkat. A Feng Shuinak sok irányzata van, és a legjobb, ha szakemberek segítségével személyre szólóan történik egy-egy lakásátalakítás, de sokak kérésére mi megpróbáltuk összefoglalni a legfontosabb dolgokat. Ebben segítségünkre volt Terra Kathryn Feng Shui: A térrendezés ősi kínai művészete című könyve. Első bejegyzésünkben a Feng Shui alapelveivel ismerkedünk meg, majd egy következőben megmutatjuk, mit is jelentenek ezek a gyakorlatban. 


1. Minden él
Világunkban mindent átjár a csí: ott áramlik az energia a tárgyakban, autókban, minden használati tárgyunkban, ugyanúgy, ahogy a kövekben, épületekben, növényekben is. A környezetünk dolgai nem csak saját csíjükkel rendelkeznek, hanem tartalmazzák érzéseink, emlékeink lenyomatait is. A legegyszerűbb tárgy is fontos lehet nekünk, ha egy szép élményünk fűződik hozzá. Azok a dolgok, amelyekhez fájdalmas élményünk kötődik, nem hordoznak számunkra jó energiákat, ezért ezektől érdemes megválnunk. Ez olyan dolog, amelyet az ember ösztönösen megtesz: például szakításkor is megválunk az emlékektől, és úgy kezdünk új életet, hogy nem vesszük körbe magunkat a volt kedvesünkre emlékeztető tárgyakkal. A Feng Shui azt tanácsolja, hogy minden olyan tárgytól, ami nem fontos számunkra váljunk meg, vagyis szabaduljunk meg a lomoktól, kacatoktól, és csak olyan tárgyakkal vegyük körbe magunkat, amelyek fontosak számunkra, és jó érzéssel töltenek el bennünket.
2. Minden összefügg
A csí, az energia minden dolgot összefűz, minden egy hatalmas egységet alkot, így nem elég csupán egy részletére figyelni a lakásunknak, hanem az egészet egy egységként kell kezelni. Egy zsúfolt, rendetlen kamra is megronthatja az egész lakás energiáját, ezért érdemes minden részletre odafigyelni. 
3. Minden változik
A csí folyton változik, ugyanúgy, ahogy minden a világban, a hold, az évszakok, de mi magunk is. Fontos, hogy környezetünket úgy alakítsuk, hogy az mindig tükrözze, hogy kik vagyunk, milyenek vagyunk, és milyenek akarunk lenni. Ha otthon nem tükrözi semmi a bennünk végbemenő változást, akkor hajlamosak vagyunk visszazökkenni a régi kerékvágásba. A legtöbben, amikor egy bútort, vagy festményt vesznek, úgy gondolják, hogy az egy egész életre szól. A Feng Shui viszont arra buzdít, hogy a környezetünk a pillanatnyi szükségleteink szerint változzon, és merjünk merészek, és találékonyak lenni. A változás legyen egy izgalmas játék!

Jin és jang

A Feng Shui célja, hogy egyensúlyba hozza a csí két pólusát, a jint és a jangot.
A jin főbb tulajdonságai: női, hideg, sötét, hátső, lágy, ívelt, kerek, Föld, Hold, alacsony, apró, díszes, szűk, vízszintes, természetes.
A jang tulajdonságai: férfi, meleg, világos, elülső, kemény, egyenes, szögletes, Ég, Nap, magas, nagy, egyszerű, széles, függőleges, geometrikus.

Az öt elem és a Feng Shui

Az öt elem a Feng Shuiban a fa, föld, tűz, fém, víz. A kínaiak úgy tartják, hogy ez az öt elem alkot mindent a Földön. A Feng Shui szerint az emberek maguk is az öt elem elegyéből születtek, ezért csak ott érzik jól magukat, ahol mind az öt megtalálható. A lakberendezésben ez úgy nyilvánul meg, hogy először meg kell határoznunk, melyik elem milyen arányban van jelen, így meg tudjuk állapítani, hogy milyen elemekkel kell kiegészítenünk a lakásunk berendezését. Röviden felsoroljuk Nektek, hogy mik tartoznak az adott elemekhez.

Fa elem: fa bútorok, parketta, virágmintás tapéta és bútorhuzat, növényi eredetű textíliák, mint pamut, len, tájképek és virágokat ábrázoló csendéletek, a kék és a zöld minden árnyalata.

Tűz elem: minden világító test, állatokból készült használati tárgyak, gyapjú, szőrme, csont, házi kedvenceink és a vadállatok is, valamint az embereket vagy állatokat ábrázoló műalkotások, a vörös szín árnyalatai (rózsaszín is).

Föld elem: tégla, vályog, cseréptető, minden kerámia és agyag használati tárgy, négyzet és téglalap alakú dolgok, hosszú, lapos felületek. Sivatagot, mezőt ábrázoló képek, a sárga és más földszínek.

Fém elem: minden fém tárgy, edények, kilincsek, evőeszközök, ékszerek. Kövek, sziklák, márvány, járólapok. Kristályok, féldrágakövek, ékkövek. A kör, félkör, vagy ovális alakzatok, fehér és pasztel színek.

Víz elem: patakok, folyók, csobogók, tükröződő felületek, üveg tárgyak, tükrök. Aszimmetrikus alakzatok, feketébe hajló, sötét színárnyalatok.



Az öt elem gyakran ötvöződik a körülöttünk lévő tárgyakban. A Feng Shui gyakran ajánl akváriumot, ugyanis ez magában foglalja mind az öt elemet. A növények a fát, a halak a tüzet, a homok a földet, a kövek a fémet, az akvárium vize és az üveg tartály a víz elemet testesíti meg. Otthonunkban is könnyen létrehozhatunk ilyen elemkombinációkat: például egy tükör (víz) elé egy vörös (tűz) terrakotta (föld) edényben bármilyen egészséges növényt (fa) és egy tisztára mosott kavicsot kell elhelyezni, és máris kész egy olyan csendélet, mely tartalmazza mind az öt elemet.


A következőkben pedig néhány gyakorlati példát mutatunk a Feng Shui alkalmazására. 
Utcák
A házunkat, lakásunkat érdemes elválasztanunk az utca zajától, erre legjobb mód virágok, sövény, vagy más növények telepítése az utca és lakásunk közé. Gondot okozhatnak a kereszteződések, zsákutcák, ahol a csí a házfalnak ütközik. Az ilyen nagy mértékben áramló csí nem jótékony, ezért érdemes "védőkorlátot" húzni a ház elé, amely lehet sövény, vagy kerítés, amelyek megtörik a csít, így nem ütközik a ház falába. 
Ajtók, ablakok
A csí az ajtókon és az ablakokon át érkezik a lakásba, a legtöbb a bejárati ajtón át. A cél, hogy minél barátságosabb és kanyargósabb utat biztosítsunk a csí számára. Ha az ajtó, vagy ablak túl nagy, a csí túl gyorsan mozoghat ahhoz, hogy táplálni tudja a lakást. Ilyenkor lágyan eső drapériákkal ellensúlyozhatjuk a hatást. Persze az sem jó, ha nincs ablak a helyiségeken, mert ilyenkor be se jut a csí, vagy esetleg megreked benn. Ilyenkor tükrökkel, erős világítással és ragyogó színekkel, természetes anyagokkal segíthetünk a helyiség energiáinak helyreállításában.
Bejárat
Fontos, hogy az ajtókat sarkig lehessen tárni, így szabad útja van a csínek. A bejáratot tehát meg kell tisztítani azoktól a dolgoktól, amelyek akadályt jelenthetnek. Gondoljunk csak bele, milyen rossz, amikor úgy kell bejutnunk egy helyiségbe, hogy nem tudjuk kinyitni az ajtót egy ott tárolt porszívó, vagy a földön heverő cipők miatt, és át kell tuszkolni magunkat rajta, mert például tele van a kezünk bevásárlószatyrokkal ;) .  Ha nagyon szűk az előszobánk, érdemes tükörrel, vagy tájképpel tágasabbá varázsolni. 
A lakás beosztása


A csí az épület elején lévő helyiségekben a legaktívabb. Ide érdemes tervezni a leginkább nappal használatos helyiségeket, mint a nappalit, vagy a konyhát. A ház hátsó felében érdemes elhelyezni a hálót, és olyan helyiségeket, amelyek alkalmasak arra, hogy az ember kipihenje magát. Ha nincs rá mód, hogy hátul alakítsunk ki hálót, akkor meg kell erősíteni a szoba jin jellegét. Sötét színek, lágy, kerek vonalú bútorok segíthetnek ebben. Ugyanez igaz a nappalira is, ha nagyon hátul van, akkor a nappali jang jellemzőit kell erősíteni. Fényes színek, szögletes bútorok segíthetnek ebben. 
Sarkok
A kínaiak a sarkokat támadó jellegűnek tartják. Lehetőség szerint ezért olyan bútorokat válasszunk, amelyeknek nincsenek éles sarkaik, ha mégis vannak sarkai kedvenc bútorunknak, akkor lehetőség szerint a lapos felülete legyen az ajtóval szemben. Kerekíthetjük is a sarkokat azzal, ha terítőt, vagy növényt helyezünk el az adott bútoron. A szoba sarkaiban a csí könnyen rögzülhet, és nem mozdul tovább, amit lekerekítéssel kompenzálhatunk. A sarokban a fal és a padló találkozását is lágyabbá tehetjük, ha lámpát, vagy virágot helyezünk el a fal mellett. A mennyezetről belógatott tárgyak, csengők, növények is enyhíthetik a sarkok negatív hatását. 
Bútorok, eszközök

A háztartási gépek, elektromos eszközök erős csível rendelkeznek, és magukra vonják az emberek figyelmét. Ha otthon nyugalomra és pihenésre vágyunk gyakran mégis a kezünkbe vesszük a laptopot, vagy a távirányítót, amelyek megakadályozzák, hogy pihenjünk. Ezért érdemes ezeket az eszközöket elrejteni, vagy egy félreeső helyre tenni, ha nem használjuk őket. Ez különösen a hálószobában lényeges, ahol például a TV vagy a számítógép akadályozhatja meg a pihenést. 
Íróasztal
Úgy helyezzük el, hogy az asztalhoz ülve az ajtó látható legyen. Ha mégis háttal lennénk az ajtónak, tegyünk tükröt az asztal elé. 

Ágy
Az ágy elhelyezése azért fontos, mert nagyon sok időt töltünk alvással, pihenéssel, és kell, hogy biztonságban érezzük magunkat e hosszú idő alatt. A Feng Shui szerint a hálószobában a lehető legkevesebb tükör legyen, és ezek is kerüljenek az ágytól olyan messze, amennyire csak lehet. A tükör ugyanis erősíti a csít, ezért megzavarhatja az embert a pihenésben. Nagyon sok hálószobaszekrényen találhatók nagy felületen tükrök,  ezek nagyon mutatósak, és modernek, mégis a Feng Shui azt javasolja, hogy ne legyen tükör abban a helységben ahol pihenünk. Az ágy elhelyezésénél két dologra érdemes figyelni: ne legyen az ajtóval szemben, de az ágyból mégis látható legyen az ajtó. A legjobb az ajtó mellé helyezni az ágyat. Ez az elrendezés megfelelő biztonságérzetet nyújt. Ezen kívül jó, ha az ágy a két oldala mentén körbejárható, és nem alulról kell az ágyba ugrani.  
Ebédlőasztal

Az a legjobb, ha az asztalhoz minden oldalról oda lehet ülni, vagyis ha körbejárható. A többi bútorra (karosszék, székek, stb.) azt az általános szabályt érdemes követni, hogy úgy helyezzük el őket, hogy az ajtó látható legyen. Gyakran példálóznak azzal, hogy ha valakit hellyel kínálnak, akkor a választása általában arra a székre esik, amelyikből látja az ajtót. Ez is ösztönös a Feng Shui szerint.

Aki kedvet kapott egy kis lakberendezéshez, az ezeknek az alapoknak a segítségével, és a saját intuícióját követve, harmonikus, és nyugodt környezetet alakíthat ki. A lényeg, hogy az otthon amit kialakítunk, nekünk tetsző legyen. Ahogy a lakásunk változik, egyre harmonikusabbá válik, úgy következik be sok-sok jó dolog az életünkben is. Ha a környezet melyben élünk biztonságos, és kellemes, úgy könnyebb a gondolatainkat is pozitív irányba terelni, amit pedig már oly sokszor hangsúlyoztuk, hogy milyen fontos.
Ha van valamilyen nehézség az életetekben, legyen az az első dolog, hogy körbenéztek otthon. Ilyenkor ha rendetlen környezetben találjátok magatokat, legyen a problémamegoldás első lépése a rendrakás, és hívjátok segítségül a Feng Shui alapokat az otthoni rendezgetésben. Tiszta kellemes környezetben jobban tudtok a problémamegoldásra fókuszálni, kreatívabbak, és energikusabbak lehettek.

 A következő Feng Shui-val kapcsolatos bejegyzésben megmutatom, hogy a lakásunk egyes területei, az életünk mely területeire hatnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése